Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Pühajärve maastik

Konrad Mägi Pühajärve maastik 1918–1920 maalitud postkaart, guašš 8,2 × 13,3 cm

Käesolev postkaardiks maalitud teos on üks kõige väiksemaid teadaolevaid Konrad Mägi maale. Teosest tehti mustvalge reproduktsioon ning antud pildiga postkaardid olid ringluses, parandades sel moel ka publiku ja kujutava kunsti vahelist sidet. (Vrdl ka teosega Kuressaare motiiv.)

Hoolimata tillukestest mõõtmetest on Mägi loodus- ning värvikäsitlus mitte intiimne, vaid jõuline. Tema dramaatiline taevas lainetavate ja kobrutavate pilvedega riimub Pühajärve perioodi mitme teosega, kus taevas omandas apokalüptilised mõõtmed. Taevas on ähvardav, mitte kodune paik, ent ähvarduses otsis Mägi pigem katarktilist mõõdet.

Lõuna-Eesti perioodile tuttavlikult rütmistab Mägi kompositsiooni küngaste ja järvesilmadega. Eraldi tuleks aga tähelepanu pöörata värvikäsitlusele. Mägi on antud maalil vägagi rikkalik, tuues sisse erinevaid külmi ning sooje toone. Võrreldes teiste sama perioodi teostega, mis lähtusid tihti ühest domineerivast värvitoonist, on Mägi siin mitmekülgsem, luues kontraste, kooskõlasid ja üllatuslikke üleminekuid valgest mustani, sinisest punaseni, kollasest roheliseni.

Teos asus aastaid väljaspool Eestit.