Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Natüürmort

Jaan Grünberg Natüürmort 1930. aastad õli, paber 54 × 45 cm

Jaan Grünberg oli töö valmimise ajaks 46-aastane, ta oli paar aastat tagasi naasnud seitsmeaastaselt viibimiselt Pariisis ning oli eelmisel aastal lõpetanud oma lühikeseks jäänud abiõppejõu karjääri Eesti tuntuimas kunstikoolis Pallases (üks tema õpilasi on meenutanud, et „tegelikult ei olnud Grünberg õpetaja-tüüp, kuigi tal oli enam tehnilisi kogemusi kui teistel“.) Juba kaks aastat pärast töö valmimist siirdub Grünberg taas Pariisi, kuhu jääb sõja puhkemiseni.

Tema looming äratas kiiresti Eestis tähelepanu, kuigi ta oli pikalt eemal viibinud. Populaarne olevat Grünberg olnud ka Pariisi galeriides, kus tema töid müüdi märkimisväärselt sageli. Nii kirjutab Grünberg oma eluloos, et Pariisis veedetud perioodi jooksul valminud tööd on enamikus sealsetes erakogudes. Eriti äratas tähelepanu autori erk värvitaju ning prantsuse kunsti tugevad mõjud.

Tema loomingu kõrgaeg oli 1930ndatel, kuna juba 1942. aastal halvenes tal halvatuse tõttu nägemine ning pärast pagulusse siirdumist valminud tööd ei olnud enam ka samavõrd kunstilisel tasemel kui enne Teist maailmasõda.