Enn Kunila Kunstikollektsioon

Andrei Jegorov (1878—1954)

Andrei Jegorov oli alates 1887. aastast elanud Peterburis ning saabus Eestisse tagasi alles 1920ndate alguses, mil kunstnik oli juba üle 40-aastane. Loomulikult ei asunud ta seejärel “Pallasesse” õppima, vaid jätkas vene maalikoolkonna traditsioone. Kuid kummalisel kombel klappis Jegorovi variant hästi kokku ka pallasliku vaimuga, olles, tõsi küll, veidi realistlikum ning veidi vähem rõhku värvile panev. Siiski võeti ta Eesti kunstnikkonnas omaks ning ta esines pidevalt näitustel.

  • /

Andrei Jegorov

Paadid merel

1922

õli/papp

22.5 x 31.0 cm

Meretemaatika on Eesti kunstis muidugi laialt levinud. Ka Enn Kunila kollektsioonis on mitmeid mere- ja rannaelutemaatikaga seotud teoseid. Sageli annavad neis tooni töötavad inimesed: kalurid võrke puhastamas, naised võrke parandamas jne. Käesolev töö on seevastu romantiline vaatenurk merele. Andrei Jegorovi looming oligi oma žanrilt realistlik, kuid teda huvitas mitte niivõrd argipäeva nägemine tema karmis reaalsuses, vaid selle ilustamine ja romantiseerimine.

  • /

Andrei Jegorov

Talvine agul

1928-1930

õli/lõuend

73.5 x 89.5 cm

Agulivaated moodustavad Eesti kunstiajaloos eraldi peatüki, kuna eriti 30ndatel aastatel väljendati antud žanri kaudu ka sotsiaalseid seisukohavõtte ning kriitikat. Samas ei ole Eesti kunst kunagi olnud eriti sotsiaalne ning ka agulivaadetes annab tooni romantiseerimine ja püüded tabada eriomast aguliatmosfääri. Nii ka Andrei Jegorovi puhul, kes sageli keskendus talvemotiividele.

  • /

Andrei Jegorov

Purjekad Narva-Jõesuus

1930ndate keskpaik

õli/papp

40.0 x 50.0 cm

1920ndate alguses juba Eestis olles pöördus Jegorov sageli ka Narva ja Kuressaare vanalinna kujutamise poole, samuti reisis, suvitas ning töötas ta sageli Põhja-Eesti rannikul (Narva-Jõesuu, Võsu jm). Purjekaid lahel kujutas ta nii Narva-Jõesuus kui Tallinnas maalides. Neist tõusevad esile 1930ndate keskel valminud Narva-Jõesuu-ainelised tööd.