Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi näituste lehele

21.02.–30.04.2008 Paar sammukest rändamise teed. Valik töid Enn Kunila kogust

21.02.-30.04.2008 toimus Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas näitus „Paar sammukest rändamise teed. Valik töid Enn Kunila kogust“.

Näituse ning seda saatva kunstikataloogi pealkiri „Paar sammukest rändamise teed“ oli laenuks võetud Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 1853. aastal ilmunud samanimeliselt jutustuselt. Näituse tunnustööks oli Ants Laikmaa portreemaal F.R.Kreutzwaldist, mida tuntakse ka pealkirja all „Kaugelt näen kodu kasvamas“. See on märkimisväärne teos suurmehest, kelles me ennekõike näeme eestluse edendajat, kuigi tema tegevus rahvuseepose kokkupanekul jäi ülemöödunud sajandisse ning oma Eesti riiki ta ise ei näinudki. F.R.Kreutzwald oli suurmees, kes tegi olulisi samme teel, mis viisid eesti rahva eneseteadvuse kasvule ja oma riigi sünnile kui selleks avanes võimalus.

Näitusele oli F.R.Kreutzwaldi portree ümber koondatud maalide valik (nt Ants Laikmaa „Selma“ ja „Torgu Madis“, Paul Raud „Pargitee“, Konrad Mägi „Maastik roosade põldudega“, Adamson-Eric „Sügismotiiv“ jpt), mis avas möödunud sajandi alguse inimeste ja Eesti looduse kõrval ka tähendused, mida kunstnikud maastikule või portreele on omistanud. Tegemist oli kunstiteostega, mis selgelt räägivad kodumaa armastusest ja usust meie rahva edasikestmisesse. Näitusel oli koku eksponeeritud 12 maali.

Näitus oli pühendatud Eesti Vabariigi 90. sünnipäevale.

Näituse kuraator oli Liis Pählapuu, kujundaja Tiit Jürna.