Teosel on kujutatud kirjanik Friedrich Reinhold Kreutzwaldi, kes oli Eesti eepose „Kalevipoeg" kokkupanija ning aktiivne rahvusliku ärkamisliikumise tegelane. Töö „Kaugelt näen kodu kasvamas" esialgse variandi lõi Laikmaa 1903. aastal Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 100. sünniaastapäeva tähistamiseks. Ometi kasvas portree tähendus kaugemale lihtsast portreest ning selle avalikust demonstreerimisest kujunes rahvuslike meeleolude manifestatsioon. Laikmaa on meenutanud: „1903 pühitsesime siin ja üle maa Kreutzwaldi – lauluisa – 100. aasta sünnipäeva. Sel puhul maalisin ma Kreutzwaldist pildi, kus ta seisab silma helkides vastu tõusvat koitu, nagu uut hommikut, uut ärksust ja elu ja usku Eestile oodates."
Tõelise rahvaliku populaarsuse sai maal tänu Laikmaa poolt 1907. aastal Saksamaal valmistatud värvilisele postkaardile, mis olevat levinud sadadesse kodudesse. Aastate jooksul maalis Laikmaa juurde ka koopiaid ning kinkis neid Eesti seltsidele ja asutustele.
Samas on töö ideoloogiline laetus ka veidi problemaatiline, kuivõrd Kreutzwald ei olnud kindlasti väga lootusrikas eestluse säilimise osas. On kirjutatud, et Kreutzwald oli küllaltki skeptiline rahvuskaaslaste vaimse arengu ja etnilise eripära säilimise suhtes.