Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi uudiste lehele

Konrad Mägi isikunäitus Roomas

9. oktoobril avas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Roomas esinduslikus Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas kunstnik Konrad Mägi (1878-1925) suurnäituse. See on läbi aegade mahukaim Konrad Mägi teoste näitus väljaspool Eestit, kus on eksponeeritud kunstniku maastikumaalide paremik enam kui 60 maali ja joonistusega. Maalid kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Enn Kunila kollektsiooni. Näituse tunnustööks on Konrad Mägi 1913-1914. aasta maal „Maastik punase pilvega“

 

„Paremat saadikut kui Konrad Mägi on Eesti kunstile ja kultuurile raske leida. Ta ulatab käe, et näidata – me oleme osa Euroopast, me oleme üks Euroopa. Me oleme koguaeg olnud,“ ütles president Kaljulaid näituse avamisel.

 

Konrad Mägi on Eesti publikule hästi teada kunstnik, kuid Euroopa kunstiajalukku pole teda veel kirjutatud. Erinevatel põhjustel oli aastakümneid võimatu näidata Mägi teoseid Euroopa vaatajatele ning seetõttu on käesolev näitus alles esimene võimalus täita kirjeldatud tühik. Näitusel olevad maalid tutvustavad kõiki Mägi olulisemaid loominguperioode aastatest 1908–1925, näidates Mägit ennekõike maalijana, kes tajus loodust metafüüsilise ning sakraalse ruumina. Tema värvijõulised maalid ei näe loodust dekoratiivse objektina, vaid müstilise paigana, kus on võimalik kogeda paralleelreaalsuse olemasolu. Erinevatest religioossetest ja esoteerilistest õpetustest huvitunud Mägile oli loodus olulisimaks templiks, kus ta tajus midagi, millest ei olnud võimalik rääkida − oli vaid võimalik maalida. Säärase loodustajuga maalijaid, kes oleks oma kogemuse peegeldamiseks kasutanud sedavõrd eripärast paletti, on 20. sajandi alguse Euroopa kunstist teada väheseid. Kuigi Mägi oli kursis kõigi moodsate kunstivooludega, ei kujunenud temast ühegi voolu järgijat, vaid ta sünteesis erinevaid kogemusi, sh oma elukogemust ja lapsepõlve Eestis. See muutis Konrad Mägi eurooplaseks Eesti kunstis ja eestlaseks Euroopa kunstis.

 

1883. aastal asutatud Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea on üks olulisemaid Rooma muuseume, mis on keskendunud 20. sajandi modernismile. Muuseumi püsiekspositsioonis on esindatud paljud XIX ja XX sajandi kunsti suurnimed nagu René Braque, Paul Cézanne, Edgar Degas, Vassili Kandinski, Claude Monet, Amedeo Modigliani, Jackson Pollock, Auguste Rodin ja Vincent Van Gogh. Konrad Mägi teoste eksponeerimine on esimene kord kui muuseumis saab näha Eesti kunsti.

 

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner, kujundaja kunstnik Tõnis Saadoja ning graafiline kujundaja Kätlin Tischler.

Näitust saadab itaalia- ja ingliskeelne kataloog, milles lisaks kõigi näitusel olevate maalide reproduktsioonidele on kaastööd nii Eesti kui ka Itaalia kunstiteadlastelt. Koos näitusega tutvustatakse Itaalia kunstipublikule ka käesoleval sügisel ilmunud Eero Epneri poolt kirjutatud Konrad Mägi elulugu inglise ja itaalia keeles. Lastele mõeldes valmis itaalia- ja ingliskeelne värviraamat Eero Epneri tekstide ja Jaan Rõõmuse piltidega Konrad Mägi maalidest.

 

28. jaanuarini 2018. aastal avatuks jääv näitus on üks osa Eesti Vabariik 100 ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kultuuriprogrammist ning toimub Eesti Kunstimuuseumi koostöös Eesti Suursaatkonnaga Roomas, EV Kultuuriministeriumiga ning EV Välisministeeriumiga.

Lisaks Konrad Mägi isikunäituse pidulikule avatseremooniale Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporaneas toimus samas ka osavõturohke pressikonverents ajakirjanikele ning Lembit Lõhmuse kujundatud Konrad Mägi postmargi „Maastik punase pilvega“ esitlus.

10. oktoobril külastas aga president Kersti Kaljulaid kolme Rooma kooli (Rome International School, Liceo Artistico „Enzo Rossi“ ja Liceo Artistico „Giulio Carlo Argan“) ning kinkis neile Konrad Mägi maali „Itaalia maastik. Rooma“ reproduktsioonid.