Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi näituste lehele

11.03.–05.04.2015 Inimene ja ruum Olev Subbi loomingus

11.märtsist 5. aprillini oli Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Olev Subbi (1930-2013) varaste maalide näitus. Pealkirja „Inimene ja ruum Olev Subbi loomingus“ alla oli koondatud 20 peamiselt 1970ndatest pärit maali Eesti Kunstimuuseumist ja Tartu Kunstimuuseumist, Tallinna Kunstihoonest ning Enn Kunila kollektsioonist.

Sel perioodil oli Subbi maalidele iseloomulik intensiivne huvi ruumiprobleemide vastu. Tema maalidel oli ruum fragmenteeritud ning mitmetasandiline. Kuigi ruum oli maalidel üldistatud ja mitte konkreetne, kasutas Subbi palju oma lapsepõlvemälestustest pärit Lõuna-Eesti maastikuvorme. Inimene Subbi maalidel on mõtlik ja melanhoolne ning sageli ruumist lahkumas.

Näituse kuraator on Eero Epner, kujundaja Tõnis Saadoja.

15.märtsil esilinastus ETVs Olev Subbi eluloofilm „Õnnemaastikud“. Filmi autor on Kalev Lepik. Filmis on kasutatud mitmeid haruldasi arhiivikaadreid, intervjuusid sõpradega, erinevatest arhiividest pärit fotosid jne.

Olev Subbi sündis 7.märtsil 1930 Tartus. Pärast Hugo Treffneri Gümnaasiumi lõpetamist siirdus ta õppima Tallinnasse kunstiinstituuti, kuid 1949. aasta märtsis Subbi küüditati ning viidi Siberisse. Asumiselt vabanes ta alles 1957. aastal ning jätkas seejärel õpinguid kunstiinstituudis, mille lõpetas 1962. aastal. Seejärel töötas Subbi vabakutselise kunstnikuna Tallinnas.
Olev Subbi looming mõjutas alates 1960ndate algusest väga olulisel määral siinset kunstiajalugu. Tema kunst jätkas pallaslikke traditsioone ning paistis silma mälufragmentide sulatamisega harmoonilisse maalitervikusse. Alates 1980ndatest aastatest suurenes abstraktse kunsti osatähtsus Olev Subbi loomingus. Toimus mitu isiknäitust Eesti Kunstimuuseumis ja Tartu Kunstimuuseumis, Tallinna Kunstihoones ning mitmetes muuseumites Venemaal. Hilisemal ajal pandi Subbi tööd välja ka Helsingis, Kölnis, USAs ja mujal.