Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi näituste lehele

26.06.–08.09.2013 Ühe keti neli lüli. Laikmaa, Mägi, Vabbe, Kits

26.06.-08.09.2013 toimus Hiiumaa Muuseumi Pikas Majas näitus „Ühe keti neli lüli. Laikmaa, Mägi, Vabbe, Kits“.

Ants Laikmaa (1866-1942), Konrad Mägi (1878-1925), Ado Vabbe (1892-1961) ja Elmar Kits (1913-1972) on ühe keti neli lüli. Lisaks suurepärastele teostele on nad kõik ka ühel või teisel moel ja erinevate nurkade alt mõjutanud kogu 20. sajandi Eesti maalikunsti, mistõttu võib öelda, et nende nelja autori loomingu jälgi näeme ka peaaegu kõigi möödunud (ja selgi) sajandil tegutsenud Eesti kunstnike loomingus.

Mõjutada saab erineval moel, kuid esmajoones oma loominguga. Konrad Mägi teoste kordumatu värvijõud, Ants Laikmaa täpsus inimeste ja maastike olemuse tabamisel, Ado Vabbe pidevalt otsiv vaim või Elmar Kitse elegantsus ja laiahaardelisus on ühel või teisel moel tänaseni edasi kandunud. Seda nimetataksegi Eesti kunsti traditsiooniks.

Kuid neid nelja meest seob veel miski. Nimelt on nad kõik omavahel vahetult ja isiklikult seotud ning sidujaks tuleks lugeda nelikust noorimat – Elmar Kitse. Mees, kelle sünnist möödus 2013. aastal sada aastat. Tema õpetajaks oli Ado Vabbe ning Pallase kunstikooli, kus Vabbe õpetas ja Kits õppis, asutas Konrad Mägi, kes omakorda oli Eesti kunstielu alusepanijaks koos Ants Laikmaaga. Kuid sidemeid ning paralleele võib leida veelgi. Kõik nad maalisid võrdlemisi kiirelt, esimest muljet ja emotsiooni usaldades, ning kõik nad panid erilist rõhku värvile. Võib aga öelda, et Kits ühendas oma loomingus teatud mõttes neid kõiki. Äärmiselt mitmekülgse autorina on temas Vabbe õhulisust, Mägi värve, Laikmaa vorme.

Kokku oli näitusel eksponeeritud 35 tööd, fookuses maastikuvaated nii kodumaalt kui ka mujalt, aga ka portreed, figuraalkompositsioonid ja abstraktsed teosed.
Näitusega kaasnes kataloog, mille autoriks näituse kuraator Eero Epner. Näituse ja kataloogi kujundas Tiit Jürna.