Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi näituste lehele

19.02.–24.03.2018 Olev Subbi aktimaalid ja Lurich

Kärdla Kultuurikeskuses toimuval näitusel „Olev Subbi aktimaalid ja Lurich Enn Kunila kollektsioonist“ on eksponeeritud 7 Olev Subbi aktimaali ning Amandus Adamsoni 1903. aastal valminud skulptuur „Tšempion“.

Näituse kuraator Eero Epner kirjutab näitust tutvustavas tekstis:

Olev Subbi (1930-2013) jaoks olid aktid võimalus kõneleda harmoonilisest maailmast, rääkida ilust ja kaunidusest, mis olid tema jaoks ülimad väärtused ning mille illustreerimiseks või kujutamiseks pidas ta alasti naisekeha peaaegu et kõige sobivamaks. Kogu elu otsis Subbi harmooniat, leides seda peamiselt kas looduses, mälestustes, aktides või − värvides.

Nii tasub ka Subbi aktide puhul jälgida mitte ainult kehalisust, vaid ka seda, mil viisil on kunstnik kasutanud värve. Olles seadnud oma kunsti fookuse värvidele, mõjub isegi veidi ootamatult, et ta maalib akte − sest inimnahk ei paku just eriti rikkalikku värvipaletti. Inimese keha ei ole esimene objekt, mille peale mõelda, kui kellegi sooviks on leida võimalus avastada ja uurida värvikombinatsioone. Kuid Olev Subbi jaoks oli väljakutse ainult siis midagi väärt, kui see tundus võimatu − ja nii on ka inimkeha tema maalidel üks viise värvile lähenemiseks.

Ka Amandus Adamsoni (1855-1929) skulptuuri „Tšempion“ puhul on näha kunstniku soovi kujutada harmooniat läbi alasti inimkeha, kuid erinevalt raugetest naisaktidest on siin eriline rõhk inimpingutuse kujutamisel: kogu Lurichi keha on täis püüdlust millegi enama poole, kui tavaline inimkeha on suuteline.

Näituse kujundaja on kunstnik Ott Lambing, kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner ning graafiliste materjalide kujundaja on disainer Tiit Jürna.

 

Amandus Adamsoni skulptuuri „Tšempion“ (mille modelliks oli maadleja Georg Lurich), ajaloost ei ole teada kuigi palju.

Lurich tellis 1903. aastal Peterburis prantsuse päritolu Adolphe Morandi valu- ja pronksitöökojast kaks pronksvalandit – ühe endale, teise annetamiseks Nürnbergi maadlejate klubile, mis kandis tema nime. Üks neist leidis pikkade aastate järel tee Spordimuuseumisse, aga teise saatusest polnud enam kui sada aastat midagi teada.

1904. aastal toimus USAs Saint Louisis maailmanäitus, millel osales ka Tsaari-Venemaa. Koos teiste tolleaegsete Venemaa kunstnike töödega saadeti sinna ka Adamsoni „Tšempion“. Koju tagasi aga kunstitööd ei jõudnudki. Keegi ei tea täpselt, mis seiklusi „Tšempion“ sajandi vältel Ameerikas läbi tegi. Uuesti ilmus see päevavalgele 2017. aasta alguses ühel sealsel oksjonil ning seejärel jõudis skulptuur enam kui sada aastat hiljem kodumaale tagasi.

Näitus „Olev Subbi aktimaalid ja Lurich Enn Kunila kollektsioonist“ on Kärdla Kultuurikeskuses avatud  19. veebruarist kuni 24. märtsini 2018.

 

Meediakajastused

A. Pihlo, „Seitse korda Olev Subbi ehk suurepärane näitus Kärdlas” – Hiiu Leht, 23.03.2018

O. Lambing, Rõõmujagamine“ – Hiiu Leht, 02.03.2018