Näib, et teie veebilehitseja on aegunud. Palun kasutage kaasaegset veebilehitsejat.

Tagasi näituste lehele

19.02.–08.10.2022 Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist

Eesti Rahva Muuseumis toimuval näitusel „Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist“ on võimalik tutvuda terve rea 20. sajandi alguse kõige olulisemate maalikunstnike teostega. Eksponeeritud on 70 maali, esile tõusevad ennekõike loodusvaated, kus on aimata toonaste autorite lähedast ja ergast suhet loodusega. Nende kõrval on ka mitmeid portreesid ning natüürmorte, samuti linnavaateid. Maailma vaadatakse neil teostel harmooniliselt ning elujaatavalt. Väljapanekust rohkem kui veerandi moodustavad Konrad Mägi teosed, samuti on esindatud Nikolai Triik, Johannes Võerahansu, Ants Laikmaa, Eerik Haamer, Endel Kõks ja mitmed teised.

Näituse pealkiri „Värvide ilu“ viitab Eesti autorite värvikäsitlusele. Värv oli enamike maalikunstnike jaoks kõige olulisem element, mida kasutati nii emotsionaalselt, dekoratiivselt, psühholoogiliselt kui ka dramaatiliselt. Värvide abil väljendasid kunstnikud sisemisi tundeid, pingestasid kompositsiooni ning otsisid harmoonilisi üleminekuid. Paljudes teostes on värv vabastatud kujutamise koormast ning värvipinnad mõjuvad iseseisvatena. Esile tõuseb ka pintslikirja mitmekülgsus.

Näitust saadab mahukas haridusprogramm, millega saab lähemalt tutvuda siin.

Toimuvad kuraatori- ja giidituurid ning kohtumised kollektsionääriga.

Ekspositsiooniruumides on infotulbad kunstnike elulooga ja ilmus ka mahukas kataloog. Näituseks on valminud Marianne Kõrveri uus film „Värvide ilu: hetki Eesti maalikunsti ajaloost“.

 

 

 

Näituse kuraator on Eero Epner, kujundaja Tõnis Saadoja, koordinaator Maris Kunila. Graafiline disainer ning kataloogi kujundaja on Angelika Schneider, haridusprogrammi juht Mary-Ann Talvistu.

Lisainfot näituse kohta saab ERMi kodulehelt.

 

Näituse avamise lühike video:

 

 

Meediakajastused

K.Ustav, „Klassika võib välja ilmuda ka second-hand poest“– KesKus, aprill 2022

Kanal 2 „Eesti vabariigi sünnipäeva auks ja rahva rõõmuks on Eesti Rahva Muuseumis avatud näitus „Värvide ilu““ – 23.02.2022

ERR Kultuuriportaal „ERM-is on väljas viis varem Eestis esitlemata Konrad Mägi tööd“ – 22.02.2022

Aktuaalne Kaamera „Eero Epner: Kunila kollektsioon annab ka kunstiajaloolise elamuse“ – 22.02.2022

ERR galerii „ERMis näeb Enn Kunila kunstikollektsiooni näitust“ – 20.02.2022

Postimees „Värvide ilu: Enn Kunila kunstikogu näituse avamine ERMis“ – 18.02.2022