Enn Kunila Kunstikollektsioon

10.09.-16.11.2019 TALLINN. Muusika ja teater Eesti maalikunstis

Alates 10. septembrist on Eduard Vilde muuseumis (Roheline aas 3, Tallinn) avatud näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“. Eksponeerimisel on eesti kunsti kullafondist Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Endel Kõksi, Adamson-Ericu jpt muusikast mõjutatud või muusikat kujutav looming.

Näituse kuraator on kunstiajaloolane Eero Epner ja näituse korraldavad Eduard Vilde muuseum koostöös Enn Kunila kunstikollektsiooniga.

 

Näitus „Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ teeb sissevaate muusikaliste motiivide esinemisele Eesti vanemas maalikunstis. Eduard Ole, Johannes Greenbergi, Elmar Kitse, Endel Kõksi, Adamson-Ericu, Lepo Mikko jt looming toob vaatajani teosed, kus on proovitud võimatut – kujutada muusikat. Teame hästi, et muusikat nauditakse kõrvadega, maale silmadega. Kuidas siis muusikat kujutada? Näeme portreesid muusikutest, tänavatel laulvaid moosekante, natüürmortidesse sulanduvaid viiuleid ning mandoliine või etendust ootavaid mõtlikke lauljaid. Maalidel on nii dirigeerimise hoogsat dünaamikat kui musitseerimise mõtlikkust, nii muusikainstrumentide poeetilisust kui ka laulmise joviaalsust.

 

„Eesti kunstiajaloos on välja kujunenud kindel ring autoreid, kelle jaoks muusika oli sedavõrd oluline, et seda proovida lõuendil edasi anda. Johannes Greenberg, Lepo Mikko ja Adamson-Eric näiteks kajastasid oma kunstis sageli muusika või muusikateatri kogemusi. Muusika ei olnud nende jaoks juhus. See oli kutsumus“, tõdeb kuraator Eero Epner.

 

Näituse tunnustöö on kunstnik Eduard Ole (1898-1995) 1947. aastal valminud portreemaal Eesti muusikaajaloo väljapaistvast kontrabassisolistist Ludvig Juhtist (1894-1957).
Teosed pärinevad Eesti Kunstimuuseumist, Tartu Kunstimuuseumist ja Enn Kunila kollektsioonist.

 

Näitust „ Muusika ja teater Eesti maalikunstis“ eksponeeriti esmakordselt 2018. aastal Saaremaa Muuseumis. Eduard Vilde muuseumis on see muudetud kujul.

Väljapaneku kujundaja ja graafiliste materjalide autor on Tiit Jürna.

Näitus jääb avatuks 16. novembrini.