Enn Kunila Kunstikollektsioon

Valdemar Väli (1909—2007)

Valdemar Väli lõpetas “Pallase” 1943. aastal ning kunstnikust põhjaliku käsitluse kirjutanud Mai Levini sõnul võib Väli esimeseks ja ühtlasi üheks tugevamaks loomeperioodiks lugedagi varaseid töid, mis valminud kuni aastani 1946. Aktidel oli Väli loomingus kindel koht, mis ei olnud siiski ka liiga suur. Ennekõike on Väli teatud ikkagi portree-, maastiku ja žanrimaalijana, kuid akte lõi ta ka veel näiteks 1970ndatel.

  • /

Valdemar Väli

Akt seotud käega

1946

õli/lõuend

100.0 x 73.0 cm

"Pallases" oli Väli aktimaali juhendajaks Kaarel Liimand, kelle prantsuse kunstist kantud mõjusid võib märgata ka käesolevas töös. Mai Levin kirjutab kunstniku monograafias:

"Üks üllatavamaid teoseid Väli selle perioodi loomingus on "Akt seotud käega" – kunstniku parim aktimaal, mis kuulub ka eesti kunsti paremikku omas žanris. Sidemes käsi teeb selle eriliseks, toonitades, nagu hästi leitud pooski, modelli noorusvärskust ja loomulikku, pisut kohmetut olekut. Sinirohelistes ja lillakashallides toonides koloriit loob mulje kergest külmatundest. Pildist hoovab karget meelelisust, see on ilus ilma magususeta."