Enn Kunila Kunstikollektsioon

Paul Raud (1865—1930)

Paul Raud õppis 1888-1894 Düsseldorfi Kunstiakadeemias, mis oli selleks ajaks oma tähtsust liigse konservatiivsuse tõttu juba minetamas. Erinevalt paljudest Paul Rauale nimetatud kool aga sobis ning ta jäi sinna täieliku õppekursuse lõpetamiseni. Pärast Düsseldorfi viibis Raud veel pool aastat Hollandis, kuid tuli siis kodumaale, et hoolitseda haige ema eest. Niiviisi saab Rauast esimene kodumaale elama asunud professionaalne eesti kunstnik, kuid tema püüded rahvusliku kunsti leidmisel ning kunstielu organiseerimisel on võrdlemisi leiged. Ta jätkab aktiivset loomingulist tegevust, keskendudes peamiselt portreele. Tasapisi on tema käsitluses ka vabamaid jooni, kuid laias laastus jääb Paul Raud truuks akadeemias nõutud täpsele joonistusoskusele, napile koloriidile ja tõetruudusele.

  • /

Paul Raud

Pargitee

1910

õli/lõuend papil

34.2 x 24.2 cm

Paul Raud maalis sageli looduses, eriti suviti, tehes ka arvukalt maalimisretki, nt Pakri saartele, Muhusse, kodukandis Rakvere ümbruses, Viru-Jaagupis, põhjarannikul jm. Ta tegi ka välisreise, kuid vastavalt Paul Raua kaksikvenna Kristjan Raua lese mälestustele valmistasid sealsed maastikud kunstnikule pettumuse, kuna "meie maastiku rohelised toonid olevat seal täiesti puudunud".

1910. aasta paiku keskendus Raud peamiselt teistele žanritele, mistõttu on "Pargimaastik" võrdlemisi erandlik. Tõsi, on teada veel üks suuremõõtmeline idülliline pargimaastik, mis uurijate sõnul viis kunstniku "eemale argielust, unistuste ja salajaste igatsuste maailma". Siingi töös on säärast taotlust näha. Nii näeme, kuidas Raud loob kõrgete vibalike puude alla (ilmselt juugendist pärit stiililine võte, mis kordus sageli Paul Raua töödes) varjatuma paiga.