Enn Kunila Kunstikollektsioon

Konstantin Süvalo (1884—1964)

Konstantin Süvalo otsis üpris kaua oma stiili ning see kujunes välja alles 1920ndatel aastatel. Ta alustas kunstiõpingutega Riias suhteliselt hilja, 25-aastasena, ja Esimese maailmasõja tõttu ebaõnnestus astumine Peterburi kunstiakadeemiasse. Selle asemel alustab ta 1914. aastal Pärnus oma pikaajalist karjääri kooliõpetajana. Süvalo varasest loomingust on teada vähe, kuid aastaid 1915-1929 loetakse otsingute ajajärguks: on teada nii kubistlikke kui neoimpressionistlikke töid, koloriit muutub peaaegu maalist-maali, meeleolud on lüürilise, ekspressiivse ja äreva vahel. Peažanr oli siiski kiiresti välja kujunenud ja selleks oli maastik, kuigi siin kõrval oli ka lillemaale, figuraalkompositsioone, portreid jm.

  • /

Konstantin Süvalo

Pariis

1929-1930

õli/papp

39.0 x 44.5 cm

1929. aastal siirdus Süvalo Pariisi. Ta jõudis linna veebruaris-märtsis ning väljendab oma esimestes kirjades vaimustust (mh soovitab kaaluda kahe kunstikooli vajalikkust Eestis, kuna niikuinii olevat parim ikkagi Pariisis õppimine). Süvalo külastab ka Louvre’i, vaimustub Leonardo da Vinci "Mona Lisast", samuti imetleb ta Pariisi terviklikku arhitektuurilist üldilmet. Pariisis olles töötab ta L’Academie de la Grande Chaumiere’is, esinedes ka kolme oma tööga ühel näitusel. Pariisis valminud töödega seostatakse tavaliselt Süvalo teatud rahunemist ning käekirja kindlamaks ja stabiilsemaks muutumist, kuid samas muutus ka koloriit senisest tunduvalt tumedamaks. Pariisis ei viibinud ta väga kaua, kuni 1930. aastani.

Pariisis oli Süvalo ka võrdlemisi viljakas, valmisid mitmed tööd. Käesolev töö on veidi väiksem variant tööst "Seine’i kallas" (1930), erinedes sellest vaid väikeste detailide võrra. Ka mitme teise Süvalo töö puhul on teada detailideni kordavaid variante. "Seine’i kallas" on üks tuntumaid Süvalo loomingus, olles korduvalt ka eksponeeritud.

  • /

Konstantin Süvalo

Tammiste

1937 (1935)

õli/lõuend

46.0 x 51.0 cm

"Tammiste" valmimise ajal töötas kunstnik igapäevaselt Pärnus kooliõpetajana ning tegi sageli maalimisretki erinevatesse Eesti paikadesse (sh ka Lõuna-Eestisse), ühendades seda ilmselt oma kirgliku kalamehehuviga. Tammiste on küla Pärnumaal Sauga vallas, asudes Pärnu jõe kaldal.