Enn Kunila Kunstikollektsioon

Ants Murakin (1892—1975)

Ants Murakin oli mitmekülgne autor, kes selle töö valmimisajal oli varastes 30ndates eluaastates. Ta oli saanud kunstihariduse nii Eestis, Ungaris kui ka Austrias ning oli lisaks kunstile tegev ka kirjanduses, sh tõlkimises. Erilisi loomeperioode on Murakini puhul raske märkida. Enne sõda on ta enam-vähem läbivalt postimpressionistlike kodumaa motiividel maastikumaalide looja.

  • /

Ants Murakin

Õhtupoolik

1925-1926

õli/papp

70.0 x 80.0 cm

Ants Murakin oli mitmekülgne autor, kes selle töö valmimisajal oli varastes 30ndates eluaastates. Ta oli saanud kunstihariduse nii Eestis, Ungaris kui ka Austrias ning oli lisaks kunstile tegev ka kirjanduses, sh tõlkimises.

Erilisi loomeperioode on Murakini puhul raske märkida. Käesolev töö on valminud ajal, mil Murakin elas ja töötas Lõuna-Eestis gümnaasiumi joonistusõpetajana ning ühe teatri dekoraatorina. Motiiv on võib-olla valitud kodu lähedalt, kuigi Murakin reisis palju ning oma matkamälestustes on ta mh kirjutanud romantiliselt: "Lai ürgorg, mille põhjas lookleb meie matkatee, paistab ahtamaks muutuvat, sest orunõlvad tõusevad ühtesoodu ja nende kallakuile kerkib mets. Need kauged sinihallid mügerdused on nüüd tulnud meie lähedale. Ümbrus muutub väga maaliliseks. Tumedad kuusesalud kumerduvad mööda nõlvu alla orgu. Nende vahel sirgub või väänleb mõni kitsas ruskeroosa tee, palistatud tuhmjasroheliste lepapuhmastikega. Helekuldrohelised niidid embavad võsastunud metsatukki, kus keset varjundirohket haljast, kollakat, oliivjat ning kuldpruunikat lehistut pimaniredena välguvad valged kasetüved... Kaugel ees, allpool sinist mügerat horisonti helendab talusid ja põllulapikesi."